Porady

Podstawowym i zarazem najważniejszym pytaniem przed założeniem nowego parkietu jest odpowiedzenie sobie na pytanie:

Co chcę uzyskać i jakie są moje oczekiwania od podłogi?

Jest to ważne pytanie, gdyż nie raz się zdarza, że po założeniu nowego jasnego parkietu, np. sosny, nagle odejmujemy decyzję, co do zmiany jego wyglądu i  chcemy otrzymać drewno o ciemnym zabarwieniu, lub co gorsza kupujemy drewno egzotyczne i stwierdzamy, że je bejcujemy bo nam nie odpowiada kolor drewna.  Egzotyków jest wiele rodzaji i zawsze można wybrać odpowiadający nam kolor - a kolor naturalny drewna nie ma porównania do koloru, który uzyskujemy przez bejcowanie czy tez olejownie.
Gdy odpowiemy sobie na to pytanie to już połowa sukcesu za nami. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniego lakieru, który zabezpieczy naszą podłogę przed wpływami warunków zewnętrznych i zabezpieczy ją na długie lata.

Kilka wskazówek dla początkujących parkieciarzy - wszelkie uwagi będą mile widziane (proszę je przesyłać na adresy e-mail).

  1. Jeżeli malujemy pędzlem starajmy się malować zawsze wzdłuż desek.
  2. Jeżeli malujemy lakierem podkładowym przy listwach to starajmy się w miarę szybko rozprowadzić lakier na pozostałej powierzchni (nakładanie lakieru pędzlem ma inną warstwę lakieru, może prowadzić do zauważalnej różnicy odcieni przy listwach i scianach).
  3. Po szlifowaniu podłogi starajmy się zwrócić szczególną uwagę na polerowanie (polecam używanie do polerki papieru ściernego i nastepnie siatki przez co podłoga zawsze będzie idealna i unikniemy różnych niespodzianek).
  4. Czyszcząc narożniki, kończmy je papierem przynajmniej o granulacji 80, po 60 uzyskany efekt nie zawsze jest dobry, a najlepiej kończyć tym samym ziarnem co kończyliśmy szlifowanie.
  5. Przede wszystkim czytajmy uważnie instrukcje dołączane do produktów, które chcemy użyć!!!

 

Więcej ciekawych uwag i spostrzeżeń na temat podłóg drewnianych, można znaleźć w poradniku firmy Bona.